Kerteminde Sejlklub

DH-kølbåd aftensejlads


Dato og tid

Tirsdag d. 19. april 2016 kl. 19:00 til lørdag d. 24. september 2016 kl. 14:00

Tilmeldingsfrist

Lørdag d. 24. september 2016 kl. 09:00

Sted

Kerteminde Sejlklub
Marinavejen 6
5300 Kerteminde
Denmark

Arrangør

www.kerteminde-sejlklub.dk/om/om-klubben/#kontaktdhsejlerudvalg
+45 2615 2341
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Tirsdagssejladser

Kerteminde Sejlklubs aftensejladser for kølbåde efter DH.
Distancesejlads på udvalgte faste mærker.
Opdelt i to starter afhængigt af bådstørrelse.
Hver start inddelt i et antal fleets (løb) med sammenlignelige både.

Bådens skipper/ejer skal være medlem af Kerteminde Sejlklub.
Båden skal have gyldigt DH-målebrev for 2016 hvor der kommer nye ratings.

Sejladdatoer

Tidsplan består af 23 sejladser, heraf 14 sejladser i forårssæson og 9 sejladser i efterårssæson.

  • Forår:  Tirsdage i perioden 19. april - 5. juli  samt Nordfyns Bank Cup lørdag d. 21. maj.
  • Efterår: Tirsdage i perioden 9. august – 20. september samt Egmose Marine Center Cup lørdag d. 24. september.

Der er planlagt start kl. 19.00 tirsdage til og med august (varselsignal til 1. start kl.18.50)

Der er planlagt start kl. 18.30 tirsdage i september (varselsignal til 1. start kl.18.20)

Der er planlagt 2 sejladser om lørdagene med 1. start kl. 10.00 (varselsignal 1. start kl. 9.50), og 2. sejlads snarest efter 1. sejlads. 


Accept af betingelser:
Tilmeldingen er samtidig en accept af regler for denne sejlads, inklusiv bekræftelse af at alle oplysninger er korrekte, og at arrangøren kan kontakte deltagerne via mailadressen på ethvert emne tilknyttet deltagelsen.



Arrangør, Kølbådsudvalget se kontaktadresser

Find vej til arrangementet

Deltagerliste

Navn Bådtype
Aage Agergaard First 45
Anders Thomsen Solus Alta
Bjarne Herborg Rasmussen Jeanneau Fantasia 27
Claus Christensen Molich-x-meter
Claus Hamdrup Drabant 38
Dan Larsen L 23
Egon Høeg Scan-kap 99
Eivind Skaalum H-båd
Ejvind Hansen Ylva
Erik Køster Folkebåd
Henrik Boye Petersen Wasa 38
Jacob Jacobsen Albin Express
Jan Madsen Melges 32
Jens Fich x-102
Jens Mohr Ernst IMX 40
Jens Oksbjerg Scankap 99
Jesper Knudsen Spidsgatter
Jesper Tang Kristensen Scan Kapp 99
Jonas Sørensen Carbonite 21
Jørgen Kjær Frandsen 717 One Design
Jørgen Larsen Banner 30
Jørgen Lindegaard Soling
Jørgen Sunke Ylva
Jørn Møller X 1 Ton
Lars Ole Madsen L23
Leif Pehrson Ylva
Lennart Damgaard First 31.7
Mads Stensgaard Luffa 40.04
Michael Finke Albin Express
Mikkel Lange First 40.7
Morten Vester 606
Niels Juul Hansen Molich X Meter
Palle Søby Omega 34
Peter Reinhold Impala 31
Remi Provost Elan 31
Sabine Gill Larsen 28
Søren Scavenius Andersen L 23
Søren Svane Hansen Aphrodite 101
Terje Pedersen X79
Wolfgang Stammer Hanse 301

Kontaktinformationer til arrangør

www.kerteminde-sejlklub.dk/om/om-klubben/#kontaktdhsejlerudvalg
+45 2615 2341
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk